Perlové náušnice na vystoupení Cymbelinů?

Perly jsou krásnou a velice elegantní ozdobou, ale také velmi citlivou. Proto je třeba vědět, jak se o ně správně starat, aby nedošlo k jejich poškození. Například perly umístěné na přívěsku řetízku jsou v menším nebezpečí než ty v náušnicích, které do kontaktu se škodlivinami přicházejí s větší pravděpodobností. Pojďme se tedy podívat, jak zařídit, aby zůstaly perlové náušnice stále krásné a neztratily na své zářivosti ani hodnotě.

Chemikálie perlám nesvědčí

Citlivé perly, které byly vytvořeny postupným ukládáním perloviny, obtížně vznikají a snadno se poničí nevhodným zacházením. Hlavní věcí, která na ně má negativní vliv, je chemie. Tím nejsou myšleny například jen necitlivé čisticí prostředky, ale i běžné domácí a osobní přípravky. Neprospívá jim i parfém nebo lak na vlasy – ty jsou právě pro náušnice pravděpodobnějším rizikem než třeba pro náhrdelníky nebo brože. Při nošení perlových náušnic proto dodržujeme několik zásad, díky kterým zachováme jejich lesk a zářivost:

  • Perlové náušnice si nadáváme vždy alespoň půl hodiny po nalíčení a déle
  • Pokud doje k nanesení vrstvy kosmetických přípravků na perly, otřeme je vlhkým hadříkem
  • Víme-li, že budeme vystaveni dlouhému působení chemických látek, náušnice si nebereme

Hrozí i manuální poškození

Náušnice mají tu výhodu, že v ušních lalůčcích sedí perly pevně a nestává se, že by se odřely nebo poškrábaly. Toto je riziko především u perel nošených na krku, vedle kterých by určitě neměly být zlaté nebo stříbrné řetízky. V náušnicích může dojít k poškození horní zářivé vrstvy, pokud v náušnicích spíme a máme tvrdé knoflíky od polštáře nebo pokud si je bereme například k vodě na tvrdá bazénová lehátka; v tomto případě je ohrožuje i tropická letní teplota, která pro ně není vyhovující. Chceme-li perlové náušnice uložit, když je nemáme zrovna na sobě, volíme samostatnou a měkčenou krabičku. Pravidelným nošením perly čerpají vlhkost z naší kůže, což chrání jejich lesk.

Pokud hledáte zajímavý tip na pěkný šperk, podívejte se na stříbrný přívěšek srdce.